בכל מקצוע יש מגוון רחב של גורמי סיכון ומקדמי מחלה אשר איננו מודעים אליהן. לעיתים רק לאחר שנים של עבודה רציפה, יתגלו סממנים רפואיים אשר יאשרו לנו שאכן התפתחה מחלה עקב פגיעה בעבודה ואשר בגינה ניתן יהיה לתבוע את הביטוח הלאומי. הנה מספר פגיעות קלאסיות במהלך העבודה שלא ידעתם שאתם צריכים להיזהר מהן.

פגיעה באיכות הראייה

פגיעה באיכות הראייה עשויה להסתיים בעיוורון מוחלט ולהגיע למצב של 100 אחוזי נכות. הפגיעה באיכות הראייה אופיינית למגוון של מקצועות כגון: מורי דרך, גננים ומצילים וקשורה לאינטראקציה קבועה עם קרני השמש החמות והיעדרם של משקפי שמש מתאימות. בשנים האחרונות אנו עדים ליותר ויותר מקרים של פגיעה באיכות הראייה אשר ניתן היה למנוע בקלות ואף בעלות נמוכה.

פגיעה במיתרי הקול

פגיעה במיתרי הקול היא פגיעה שכיחה במיוחד בקרב כל מי שעוסק בהוראה והדרכה ונפוצה אצל גננות ומורות רבות. היא מתפתחת כצרידות קלה ובמקרי קיצון מגיעה לידי התקשות בביצוע שיחה. אם בעבר לא הייתה מודעות מספקת לנושא, כיום ניתן לראות מורות אשר הולכות בקביעות לקלינאיות תקשורת ומשתמשות במיקרופון אישי להעביר כל שיעור.

אובדן שמיעה

אובדן שמיעה נחשבת לפגיעה שכיחה במגוון של עבודות ונוצרת באופן הדרגתי וכמעט מבלי שהעובד ישים לב לקיומה עד אשר המצב מאוחר מדי. בלא מעט ענפי תעשייה אנו עדים להיעדר משווע במודעות בסיסית לחשיבותם של אטמי אוזניים נגד רעש ונאלצים לראות כיצד הימצאותם הקבועה של העובדים לצד  מכשירים עתירי דציבלים גורמים לפגיעה בחוש השמיעה.

פגיעה בפרקים עקב עבודה במפעל

למרות שכיום אנו רואים פחות אנשים אשר סובלים מהפגיעה הזו, עד לפני מספר שנים היא הייתה נחשבת לפגיעת העבודה פופולריות במיוחד. הסתיידות העצמות אשר נבעה משימוש מונוטוני בחלק הגוף העליון ועבודה על פס הייצור של המפעל, גרמה לכאבים עזים באזור הגפיים ולהתפתחות של דלקות פרקים רבות. כיום אנו יודעים שהפסקה מתונה במהלך העבודה הייתה יכולה לשפר את איכות החיים של רבים ולמנוע כל פגיעה אנושה במפרקים.

פגיעה קרדיולוגית כתוצאה ממתח רב

בפסיקות של השנים האחרונות אנו עדים לכך שהמחוקק המקומי מזהה את התפתחותם של שורה של מחלות בעקבות העומס המנטאלי אשר היה מנת חלקם של בכירים במשק הישראלי. הקשר הבלתי נפרד בין הצטברות של סטרס והופעה של אירועים לבביים היא המפתח לתביעות אובדן כושר עבודה רבות. החיבור בין האספקטים הפיזיים לאספקטים המנטאליים, הינה מסימני ההיכר של הרפואה המודרנית ואינה נזנחת אף בבית הדין לעבודה.

כיום אנו מודעים לחשיבותם של אמצעי המיגון הבסיסיים ביותר על איכות חיינו ומודעים לכך שניתן היה למנוע שורה של פגיעות רפואיות, כמעט ללא מאמץ. אטמי אוזניים נגד רעש או משקפי שמש עם הגנה מפני קרניUV  נחשבות לדרכים הבסיסיות והקלות למנוע את מרבית פגיעות העבודה.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות