האמירות המקובלות על היגיון וצבא גולשות כיום הרבה יותר לעבר תחום המשפט הצבאי, משום שבניגוד לעבר הרבה יותר משפטים צבאיים מתוקשרים ואנחנו מקבלים הצצה לתוכם. עורך דין צבאי הוא כל עורך דין שהתמחה בתחום זה של משפט צבאי, שחלקו משיק וזהה למשפט שאנחנו מכירים מ”האזרחות”, כמו משפט פלילי, וחלקו ייחודי רק לעבירות שנחשבות לכאלה בזמן השירות הצבאי. רצוי לעשות היכרות עם התחום הזה כדי להבין איפה מומלץ להיעזר בעורך דין צבאי ולא לעשות מהלכים משפטיים לבד. במקרים רבים עורכי דין צבאיים מחוץ לסנגוריה הצבאית יודעים כיצד למנוע הגשת כתבי אישום או לרכך אותם בזכות ניסיונם העשיר, וזו סיבה מוינת להיעזר בהם ובייעוץ המשפטי שלהם.

למה עדיף ייצוג משפטי על ידי עורך דין צבאי חיצוני?

כל מי שמשרת בעצמו או אחד מקרובי משפחתו משרת בצבא בסדיר, קבע או מילואים יודע  שיש דין משמעתי שלפי מתנהלים משפטים שבהם לא נחוץ ייצוג משפטי ואתם מייצגים את עצמכם לרוב. במשפטים אחרים שמתנהלים בבית הדין הצבאי רק עורך דין צבאי יכול לייצג אתכם. בדרך כלל מוצעת לכם עזרה של הסנגוריה הצבאית, כדי לייצג אתכם ואת הצד שלכם במשפט שנערך בבית דין צבאי ולא בחדר המפקד. למרות הסנגוריה הצבאית, ההמלצה היא להיעזר בעורך דין צבאי מחוץ למערכת, בגלל הסיכוי שייצגו אתכם ואת האינטרס שלכם טוב יותר עורכי דין בעלי ניסיון רב יותר במשפט הצבאי, מטבע הדברים. מלבד הניסיון הרב יותר של סנגורים צבאיים חיצוניים, הם לא חייבים למערכת דבר ויש סבירות רבה יותר שהייצוג שלכם יהיה מקצועי יותר, בפשטות. מערכת השיפוט הצבאית נוקשה ומחמירה יותר משום שהיא רואה את הצרכים של הצבא ויש בה פחות סובלנות למקרים שונים שבאזרחות יש להם לגיטימציה גדולה יותר.

באילו מקרים צריך עורך דין צבאי?

  • הכנה לקראת דין משמעתי – גם אם אינכם יכולים לקחת עורך דין צבאי לדין המשמעתי, מומלץ מאוד שעורך דין כזה יכין אתכם לקראת הדיון והשלכותיו. שם תדעו מה להציג, מה לטעון וכיצד להילחם על חפותכם. בכל מקרה, גם אם צפויה לכם הרשעה תדעו בדיוק מה זה אומר.
  • סמים וחומרים אסורים – כמו באזרחות, השימוש בסמים ובחומרים אסורים גורר אחריו סנקציות והליכים משפטיים דומים. מה שיש לדעת על המשפט הצבאי בעניין זה הוא שיש מקרים רבים יותר של גילוי כזה משום שהבדיקות היזומות במסגרת הצבא מותרות. כלומר, אם באזרחות אתם עוברים בדיקה כזאת רק כשעוצרים אתכם בזמן נהיגה ואתם נדרשים לתת דגימה, הרי שבצבא בהיותו מערכת סגורה ונוקשה אתם כפופים לחוק הצבאי שעליכם להיבדק בכל עת שמוצאים לנכון. עם זאת, גם לחיילים יש זכויות ואסור ללחוץ עליכם לתת דגימה לבדיקת סמים, למשל. כמו כן, עליכם לדעת בדיוק מה זה אומר לעמוד לדין צבאי בגלל עבירת סמים וכיצד זה משליך גם על חייכם האזרחיים, כולל רישום פלילי. זו הסיבה שמומלץ להיעזר בסנגור צבאי מחוץ לצבא שיכול לייצג אתכם עם כל הידע והניסיון של מה שקורה לאחר שאתם משתחררים.
  • נפקדות ועריקות – מקרים רבים של עריקות ונפקדות נרשמים לאו דווקא באשמתכם, אלא בגלל חוסר הבנה או חוסר רצון להבין את הנסיבות והאילוצים שגרמו לכם להיעדר משירות. ייצוג על ידי עורך דין צבאי מגביר את הסיכוי שלכם לצאת ללא אישום עוד במהלך הדיונים או לשפר את מצבכם במשפט בעזרת טיעונים והוכחות למצבכם ולנסיבות המיוחדות שלכם.
  • השתמטות מגיוס – יש סיבות רבות שבגללן אנשים מסרבים להתגייס, או שפשוט אינם מסוגלים לעשות זאת בגלל סיבות שונות. ידוע גם שישראלים שעברו לגור בחו”ל ושכחו לדווח לצבא על כך עלולים להיעצר או לתת את הדין. עורכי דין צבאיים מנהלים את המשפט שלכם במלוא הרגישות כדי להביא אתכם לתוצאה הטובה ביותר מבחינתכם.
  • משפטים בגלל פעילות מבצעית – לא תמיד תקלות מבצעיות מסתיימות בהליך משמעתי. לפעמים הן מגיעות לבית הדין הצבאי ושם אתם רוצים את הייצוג הטוב ביותר מבחינתכם שיכול להיות.
  • הליכים בירוקרטיים – הגשת עררים שונים על ועדות רפואיות, בקשות פטור משירות, הליכים צבאיים שונים שמלווים את מנגנון הבירוקרטיה הצבאית דורשים ידע ומומחיות שרק לעורכי דין צבאיים יש יכולת לנהל אותם בצורה המיטבית, בזכות היכרותם על כל הדקויות.
שינוי גודל גופנים
ניגודיות