כל מי שבקיא מעט בעולם המשפט הישראלי, בין אם זה מתוך ניסיון ובין אם זה מתוך קריאה מדוקדקת של עיתונים או צפייה בחדשות, מכיר שמות של עורכי דין פליליים או עורכי דין מהתחום האזרחי, ויודע אם חס וחלילה הוא צריך, למי לפנות.

אך לצד המשפט האזרחי והפלילי, יש גם את המשפט הצבאי, והוא אומנם רחוק יותר מעיניי התקשורת, מאשר סוגי המשפטים האחרים, ובכל זאת, לא פעם, בין אם אנחנו חיילים בסדיר, קבע או מילואים, נזקקים לשירותיו של עורך דין צבאי שייצג אותו במהלך דיון קדם משפטי או במסגרת דיון בבית המשפט.

כעת עולה השאלה, כיצד אנחנו יודעים לבחור עורך דין צבאי בצורה נכונה. כיצד נדע שהאיש אותו בחרנו, באמת יכול לייצג אותנו בחוכמה מול המערכת. צריך לזכור, המשפט הצבאי הוא שונה אומנם מהמשפט הפלילי או האזרחי, מאחר והוא נידון בבית משפט צבאי, הענישה היא שונה וכן אנחנו יכולים לראות שקיימות עבירות בדין הצבאי שלא קיימות בדין האזרחי, ובכל זאת, יש משמעות דומה בין שני סוגי המשפט, בשניהם ההשפעה על חיינו יכולה להיות דרמטית.

לפני שנסביר כיצד אנחנו יכולים להחליט האם עורך דין צבאי מסוים הוא טוב יותר מאשר עורך דין אחר, חשוב לומר, לא מדובר בתהליך שתמיד אנחנו נוכל לדעת בתחילתו מה יהיה סופו, כלומר, לא תמיד עורך דין מסוים אשר נחליט לשכור אותו, יהיה בהכרח מישהו שיוכל להוציא אותנו זכאים או ייתן לנו את המענה שאנחנו רוצים. זה לא תמיד תלוי רק בו וביכולותיו.

כיצד בוחרים עורך דין צבאי בצורה נכונה

ראשית, עלינו לבחון את הניסיון שלו. האם באמת יש לנו את הניסיון שאנחנו מחפשים? האם הוא מכיר מקרים דומים לשלנו, האם הוא באמצע יודע כיצד להתמודד עם מצבים בהם הוא נדרש לעזור לנו.

צריך לזכור, שמעבר לניסיון בפועל, בין אם זה ניהול משא ומתן, ניהול תהליך קדם משפטי או ניהול משפט, יש חשיבות לניסיון של עורך דין צבאי בהיבט נוסף, ככל שיש לו יותר ניסיון השופטים ועורכי דין אחרים, מכירים אותו יותר ויש יותר סיכוי שהוא יוכל לנהל איתם דיאלוג של שווה בין שווים.

שנית, זמינות. אחד הדברים החשובים ביותר שיש לעורך דין להציע לנו, היא זמינות. הוא חייב להיות זמין לצרכים שלנו כמה שיותר מהר, אחרת אנחנו עלולים למצוא את עצמנו במשפט שמתעכב ללא הפסקה, תהליך שלא נגמר. הוא צריך להיות זמין ולנסות לזרז את התהליך כמה שיותר מהר.

שלוש, חשוב מאוד שתהיה בינינו כימיה, שקיפות ופתיחות. אנחנו צריכים לתת לו את כל מה שאנחנו יודעים, הוא צריך לומר לנו את האמת, גם אם היא קשה. רק כך נוכל לקבל את ההחלטות הטובות ביותר עבורנו.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות