בשנים האחרונות אנחנו יכולים למצוא, לא מעט מודעות שמזמינות אותנו לרכוש קרקעות חקלאיות. קרקעות אלו מצויות באזורים שונים ברחבי הארץ, בין אם זה באזור הצפון והשרון ובין אם זה באזור הדרום והשפלה. מדובר בקרקעות שנמצאות בישובים ובכפרים וסביבן.

הרעיון של קרקע חקלאית למכירה הוא מאוד פשוט, עד שנות התשעים היו קרקעות בישראל אשר היו מיועדות אך ורק לחקלאות. מדובר היה בקרקעות מאוד יקרות, אשר היו שייכות למושבים, כפרים, קיבוצים ועוד. בשנות התשעים בעקבות משבר הקרקעות, העובדה שהיה ביקוש גדול והיצע נמוך, וכן בגלל העובדה שכמות החקלאים ירדה באופן דרסטי, המדינה החליטה להפשיר את הקרקעות ולאפשר לכל אחד מאיתנו לרכוש קרקע חקלאית. עם השנים, יותר ויותר אנשים קנו קרקעות אלו במטרה לבנות בהן נכסי דיור. צריך לומר, שהיו מי שהשתמשו בקרקעות אלו גם לצרכים נוספים, עסקיים ומסחריים.

השאלה הגדולה היא, כמו בכל עסקה של קרקעות ונדל”ן, כיצד מנסחים חוזה עבור קרקע חקלאית למכירה. מה הוא צריך לכלול, מה צריך לבדוק לפני כן, והאם יש חשיבות לחוזה כזה יותר מאשר לחוזים רגילים.

כל מי שמתעסק בעולם הנדל”ן יודע, שמעטים התחומים בהם יש חשיבות כל כך גדולה לחוזים ולניסוח של כל סעיף וסעיף. יש הטוענים שחוזי נדל”ן ומקרקעין, הם המסובכים ביותר מבין כל סוגי החוזים אשר קיימים בשוק, מסיבות רבות אך בעיקר בגלל העובדה שמדובר במכירה שמתבצעת בסכומים מאוד גבוהים על מוצר משמעותי שלא יכול להשתנות.

מה צריך לדעת על חוזים לקרקע חקלאית

הדבר הראשון אשר חשוב לדעת הוא, לפני שאתם ניגשים לחתום על חוזה כזה, עליכם לעשות בדיקה מקיפה, מה מצב הקרקע ומה הן הזכויות שיש לבעל הקרקע עליה. כלומר, אנחנו יכולים להחליט לרכוש קרקע חקלאית ואז לגלות שהאדם אשר מציע אותה למכירה, לא מחזיק בכל הזכויות אליה, ואם כן, אז הוא מציע לנו קרקע שעדיין לא הופשרה ועדיין לא ניתן להשתמש בה, וגם אם כן, זה לא בהכרח כמו שהוא מתאר, שכן יש תוכניות מתאר שקובעות מה מותר ומה אסור לבנות עליה.

חוזים לקרקע חקלאית למכירה מורכבים מאינספור סעיפים שמטרתם להגדיר בצורה ברורה את הזכויות שלנו על הקרקע אחרי רכישתה, וכן מה מותר ומה אסור לנו לעשות עליה, מה גודל הפיצוי שניתן לנו במידה ומתברר שהחוזה לא יכול להתקיים או שעצם המכירה היא איננה כפי שסוכם בינינו במהלך המשא המתן ועוד.

מדובר על סעיפים שנועדו להגן עלינו וכן על הצד השני, מן הסתם, מפני מצב בו לא ניתן לבצע את העסקה כראוי.

צריך לומר, את החוזה יכולים וצריכים לנסח עורכי דין מקרקעין שמתמחים בכך והמסמך חייב להיות מאושר על ידי בית המשפט על מנת שהוא יקבל אסמכתא של מסמך משפטי קביל.

 

שינוי גודל גופנים
ניגודיות