עבודתו של עורך דין מתחלקת לכמה מישורים, אחד המישורים הוא ליטיגציה, או כפי שאנחנו מכירים את זה הן מעולם הטלוויזיה והקולנוע והן משפה עברית פשוטה יותר, התדיינות או טיעונים. לא במקרה תחום זה נחשב למלכת המשפט, הרי מה עורך דין רוצה וחולם עליו יותר מהרגע בו הוא צועד בבית המשפט, מציג את הראיה המנצחת ומפרק בכך את העדות שעומדת מולו ומביא לניצחון של הלקוח שלו?

אך בניגוד לעולם הטלוויזיה והקולנוע, הרי שבמציאות הרעיון ובפרט הישראלית, הרעיון של ליטיגציה הוא קצת פחות זוהר ו”סקסי”.  הסיבה היא, מאחר ויש ניסיון להקל בהליכים המשפטיים, למנוע סרבול והתארכות שלהם יתר על המידה, הרי שמנסים לחסוך גם בכל הזמן בו מתבצעת ליטיגציה, דבר שיכול לקחת חלק גדול מאוד מזמן המשפט. הפתרון שמערכת המשפט מצאה הוא, לבטא את הדברים על הכתב. במקום שעורך דין יצטרך לצעוד בבית המשפט ולומר בעל פה נאום שלם, הוא מביא אותו על הכתב ומציג אותו בפני השופטים אשר מוזמנים לקרוא אותו, כמובן שגם הצד השני מקבל את זה על מנת שיוכל להגיב.

צריך לומר שבתחום של ליטיגציה מסחרית, יש הרבה פעמים פחות זוהר ממה שנדמה, שכן מדובר על ראיות שקשורות לסעיפים או תתי סעיפים, לא דברים שימשכו את הציבור להתעניין בהם, אך הלקוחות ששוכרים עורכי דין שיטענו עבורם, ישמחו לדעת ולראות כיצד עורכי הדין שלהם מתנסחים באופן כזה שאי אפשר לעמוד מול הדברים שהם אומרים.

חשוב להבהיר, עורכי דין שמתמחים בליטיגציה הם אשפים, אמנם בתחום. בעבר לא היתה הפרדה בינהם לבין עורכי דין רגילים, כיום כבר יש, וישנה התמחות מיוחדת בנושא. הרבה פעמים עורכי דין שמתמחים בכך, לוקחים אפילו שיעורי משחק ודרמה בשביל להיות מסוגלים להעביר את המסר בצורה איכותית. חלקם לוקחים שיעורים בעמידה מול קהל, שוב, דבר שלא כל אחד מסוגל לו ובשביל להיות טוען טוב, אתה חייב לדעת כיצד לעשות את זה.

בסיכומו של דבר, אתה עומד שם עבור הלקוח שלך ואתה אמור לדבר בשמו ועבורו.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות